Polscy naukowcy mają sposób na UPS-y. Wskazują na korzyści ekonomiczne i środowiskowe
Zagospodarowanie odpadów popandemicznych – Etisoft współpracuje z Politechniką Śląską
Krzesła ogrodowe z popiołu po odpadach? Politechnika Śląska udowadnia, że się da!
VI edycja Seminarium pt. "Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania"
27 maja 2020 r.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w szóstej edycji Seminarium pt. „Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania”, które odbędzie się on-line 27 maja 2020 roku (https://cbepolska.pl/pl/vi-seminarium-zagospodarowanie-ups.html). Jednymi z najważniejszych zagadnień seminarium są regulacje, metodologia badań i ocena jakości oraz problematyka zagospodarowania ubocznych produktów spalania. Głównym celem wydarzenia jest zebranie ekspertów z rynku, którzy w ramach dyskusji zdefiniują bariery blokujące powszechne zastosowanie UPS-ów. Jednym z prelegentów będzie dr hab. inż. Sylwester Kalisz, Prof. PŚ, który wygłosi referat pt. „Waloryzacja ubocznych produktów spalania dla wypełnienia założeń gospodarki o obiegu zamkniętym”. Podczas wystąpienia zostaną zaprezentowane wyniki badań, które zostały wykonane w ramach projektu pt. „Optymalizacja procesu spalania i waloryzacja ubocznych produktów spalania dla wypełnienia założeń gospodarki o obiegu zamkniętym (UPS-Plus)" finansowanego w ramach programu Team-Tech Core Facility Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
IX Konferencji „Rynek Ciepła Systemowego” 19-21 luty 2020 r.
Kierownik projektu UPS-Plus dr hab. inż. Sylwester Kalisz, Prof. PŚ wziął udział w IX Konferencji „Rynek Ciepła Systemowego” organizowanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwa Polskiego, Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S. A. oraz Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Puławach. Spotkanie, którego głównymi tematami były uwarunkowania prawne, modernizacja – rozwiązania techniczne oraz promocja ciepłownictwa systemowego odbyło się w dniach 19-21 lutego 2020 r. w Lublinie. Dr hab. inż. Sylwester Kalisz, Prof. PŚ razem z Prezesem PTH Intermark dr inż. Józefem Sołtysem (Prezes firmy współpracującej z Politechniką Śląską w ramach projektu UPS-Plus) zaprezentowali wykład pt. „Możliwości zastosowania biomasy w ciepłownictwie ze szczególnym podkreśleniem biomasy AGRO jako paliwa zastępującego węgiel z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych i technicznych”.
Na zdjęciu od lewej: Prezes Biura Techniki Kotłowej Sp. z o.o. Wasylów Józef, Kierownik projektu UPS-Plus Sylwester Kalisz, Prezes PTH Intermark Józef Sołtys.
https://www.igcp.pl/kalendarium/ix-konferencja-rynek-ciepla-systemowego/
Porozumienie o współpracy -
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Piszu
22.01.2020 r. podczas spotkania w siedzibie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. Z o.o. w Piszu zostało podpisane porozumienie o współpracy przez Prezesa Zarządu PEC Sp. z o.o. w Piszu Lecha Borak oraz kierownika projektu UPS-Plus dr hab. inż. Sylwestra Kalisza, Prof. PŚ. Współpraca odbywać się będzie m.in. w ramach zadania 2.1 „Termiczna i chemiczna funkcjonalizacja ubocznych produktów spalania” oraz zadania 3 „Proof of concept” w ramach projektu pt. „Optymalizacja procesu spalania i waloryzacja ubocznych produktów spalania dla wypełnienia założeń gospodarki o obiegu zamkniętym” realizowanego przez Politechnikę Śląską.
XV Konferencja Naukowo – Techniczna ’2019
MODERNIZACJA KOTŁÓW RUSZTOWYCH
Dostosowanie kotłów rusztowych do standardów emisyjnych LCP oraz MCP
Wyniki przeprowadzonych w ramach projektu UPS-Plus badań zostały zaprezentowanie na XV Konferencji Naukowo – Technicznej ’2019 MODERNIZACJA KOTŁÓW RUSZTOWYCH Dostosowanie kotłów rusztowych do standardów emisyjnych LCP oraz MCP.
http://icbt.polsl.pl/konferencja-modernizacji-kotlow/
ISCP 2019 - XXIV International Symposium on Combustion Processes
Wyniki przeprowadzonych w ramach projektu UPS-Plus badań zostały zaprezentowanie na XXIV International Symposium on Combustion Processes - ISCP 2019 Wrocław.
http://iscp2019.pwr.edu.pl/
Porozumienie o współpracy - PTH INTERMARK
12.06.2019 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy przez Prezesa PTH INTERMARK Dr inż. Józefa Sołtysa oraz kierownika projektu UPS-Plus dr hab. inż. Sylwestra Kalisza, Prof. nzw. PŚ. Współpraca odbywać się będzie m.in. w ramach zadania 1.1 „Dodatki paliwowe i paleniskowe” w ramach projektu pt. „Optymalizacja procesu spalania i waloryzacja ubocznych produktów spalania dla wypełnienia założeń gospodarki o obiegu zamkniętym” realizowanego przez Politechnikę Śląską.
"Spotkania z pasją" - Prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek
28.02.2019 roku gościem Politechniki Śląskiej był przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek. Wizyta dotyczyła m.in., kwestii związanych z energetyką oraz rozwojem przemysłu. Na spotkaniu nie zabrakło także naszego przedstawiciela - Dr inż. Piotr Sakiewicz miał przyjemność osobiście spotkać Prof. Jerzego Buzka.
UŻYTECZNOŚĆ ODPADÓW
Propozycja waloryzacji ubocznych produktów spalania
Zapraszamy do przeczytania artykułu dotyczącego projektu UPS-Plus. Życzymy miłej lektury!
COP 24 - Katowice Climate Change Conference
Dr inż. Piotr Sakiewicz jako nasz przedstawiciel bierze udział w Konferencji Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC).
Pierwsze oferty pracy w projekcie UPS_PLUS
Realizacja projektu UPS_PLUS wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy. Projekt oferuje poszerzenie spektrum wiedzy i umiejętności, daje szansę na udział w ponadprzeciętnym przedsięwzięciu w skali branży. W związku z powyższym szukamy osób zaangażowanych i nie bojących się nowych wyzwań naukowych.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertami pracy na stanowiska badawcze w projekcie UPS_PLUS! Więcej informacji w zakładce PRACA.
Gratulacje w związku z otrzymaniem środków finansowych z FNP
W związku z otrzymaniem środków finansowych z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w programie TEAM-TECH Core Facility, Dr hab. inż. Sylwester Kalisz, Prof. PŚ otrzymał pisemne gratulacje od Prorektora ds. Nauki i Rozwoju Prof. dr hab. inż. Marka Pawełczyka.